Jaap Hollander – trener w Instytucie Psychologii Eklektycznej (IPE) w Nijmegen, psycholog kliniczny, hipnoterapeuta i terapeuta behawioralny, trener NLP.
Jaap Hollander prowadzi warsztaty NLP oraz kursy przede wszystkim dla IPE, czasem także dla innych organizacji. Aby stworzyć dla siebie bardziej swobodne środowisko pracy, pracował swego czasu na oddziale specjalistycznym w dużym centrum psychiatrycznym. Zajmował się modelowaniem m.in. efektywnych coachów (techniki prezentacji), żywotnych osób po osiemdziesiątce (zdrowy tryb życia), propagatorów religii Candomblè i top menedżerów. Hollander opracował „kapsułę projektową NLP”, grę karcianą NLP Nano Tech Power Deck oraz program komputerowy Metaprofiel analyse (Analiza metaprofilu).
Obecnie intensywnie pracuje nad elektronicznym coachem NLP zwanym MindMentor oraz internetowym systemem prostego badania naukowego TISER.
Pięć lat z rzędu był wybierany przez czasopismo „Quote” jednym z 500 czołowych profesjonalistów w Holandii. Jest autorem ośmiu książek, m.in. „Essenties van NLP” („Najważniejsze zagadnienia z zakresu NLP”), „Coaching prowokatywny”, „Succes is ook niet alles” („Sukces to jeszcze nie wszystko”).
W swojej pracy z klientem Jaap wykorzystuje różne narzędzia coachingowe: NLP, pracę z symbolami, hipnozę oraz terapię prowokatywną, która stanowi doskonałe uzupełnienie trzech pozostałych umiejętności.
Jaap wraz z żoną Anekke w 1980 roku założyli Instytut Psychologii Eklektycznej. W ich wizji centralne miejsce zajmują refleksja i rozwój. Oboje dążą do świata, w którym ludzie wykorzystują czas i okazję, aby się zatrzymać i zastanowić nad sobą i systemami, do których przynależą po to, aby dać rozkwitnąć swojemu potencjałowi. Misją IPE jest oferowanie możliwie najlepszych kontekstów i narzędzi, potrzebnych do osiągnięcia celu. IPE dostarcza skutecznych psychologicznych metod komunikacji, coachingu, rozwoju osobistego i organizacyjnego. IPE realizuje swoją misję w oparciu o edukację i szkolenia, a także terapię, coaching, supervising, teambuilding i oprogramowanie komputerowe.
Jaap i Anekee byli również pionierami NLP w Holandii.
Ze stylem prowokatywnym po raz pierwszy zetknęli się ok. 25 lat temu, kiedy otrzymali od jednego ze swoich znajomych kasetę z nagraniem sesji prowokatywnej. Kaseta tak bardzo zaintrygowała Jaapa i Anekee, iż postanowił spotkać się z Frankiem Farrelly’m. Przez ponad 10 lat z fascynacją obserwowali mistrza, jednak nie byli w stanie wykorzystać tej metody w swojej pracy.
W pewnym momencie Jaap wpadł na pomysł, aby wykorzystać modelowanie, bardzo dobrze znane im z NLP. Jaap wraz z Anekee zaczęli więc modelować zachowania Franka. Minęło kilka lat, zanim udało im się wyodrębnić strukturę stylu prowokatywnego. Dzięki ich pracy nauka coaching prowokatywnego stała się zdecydowanie łatwiejsza.
Jaap porównuje naukę stylu prowokatywnego do nauki języka obcego – przebywając w obcojęzycznym kraju przez długi czas, w końcu nauczymy się języka. Jednak z książka wyjaśniającą reguły będzie nam zdecydowanie łatwiej.
Podobnie w stylu prowokatywnym – można się go nauczyć obserwując np. Franka w czasie sesji demonstracyjnych, jednak o wiele łatwiej zrozumieć co on robi, znając system i strukturę, którą fenomenalnie wyodrębnili Jaap i Anekee oraz Jeffrey Wijnberg.
Tomasz Kowalik