Pomimo widocznych wybiórczo stosowanych technik prowokatywnych nie możemy potwierdzić iż postać House’a była wzorowana na Franku Farrellym. Przypominamy, że terapia prowokatywna i coaching prowokatywny bazuje na dużej dawce życzliwości w relacji. Nic nam nie wiadomo również, jakoby Hugh Laurie uczęszczał na warsztaty terapii i coachingu prowokatywnego. Frank Farelly nie pytany nie potwierdza, ani nie zaprzecza jakoby pomagał stworzyć tą rolę. Ale ponieważ Frank ma swoje lata i często powołuje się na swoje amnezje, demencje to nie możemy być do końca pewni.
W oficjalną wersję, jakoby to na klientach spoczywała w związku z tym podejściem odpowiedzialność za podtrzymanie struktury sesji nie wierzymy. W związku z czytaniem przez nas poradników wszelkiej maści wiemy z całą pewnością iż terapeuta i coach powinien wiedzieć co robi i całkowicie kontrolować przebieg procesu. Podejrzewamy w związku z tym iż wśród terapeutów i coachy odsetek osób o zdolnościach parapsychicznych i mediumicznych jest znaczący, ale te zdolności kontroli umysłu i czytania w myślach wydają się być poza zasięgiem naszych możliwości. Cóż, nawet tak wspaniała istota jak coach prowokator podlega ograniczeniom.
W związku z tym nie zapytaliśmy również Jaapa Hollandera, ani Nicka Kempa. I jakież było nasze ździwienie: Nie pytany Nick Kemp nie potwierdza, ani nie zaprzecza swojemu udziałowi w produkcji serialu House MD. Jednak zaskoczył nas dopiero Jaap Hollander: On również nie zaprzecza, ani nie potwierdza jakoby brał celowy i świadomy udział w tworzeniu postaci Dr. house’a. Zaskoczyło nas jednak, że nie pytany nie potwierdził ani nie zaprzeczył obecności narzędzi prowokatywnych w serialu.
Oficjalne domysły jakoby postać Housa była wzorowana na kontrowersyjnej lecz znanej postaci wymyślonej przez Artura Conana Doyla czyli Szerlocka Holmsa nie są przekonujące. Inteligentny, błyskotliwy uzależniony od kokainy detektyw co prawda przypomina postać cynicznego, uzależnionego od środków Housa. Jednak znaleźliśmy dowód świadczący jednak iż Frank Farrelly, Japp Hollander i Nick Kemp musieli mieć jednak z tym coś wspólnego. My, Tomasz Kowalik i Piotr Jaczewski w żadnym przypadku nie przyznamy się iż mamy coś wspólnego z charakterem zarysowanym w serialu. Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć iż ktokolwiek związany z serialem House MD brał udział w „Warsztacie Mistrzów” Tomka lub którymkolwiek organizowanym lub prowadzonym przez nas wspólnie.
Dowody są jednoznaczne. Ktoś dopuścił producentów do tajemnicy relacji pomiedzy terapią i coachingiem klasycznym, a prowokatywnym. Trudna przyjaźń Housa i Wilsona doskonale to obrazuje. To my, coachowie prowokatywni jak wynika z badań Franka i naszych prywatnych tajnych statystyk mamy około 90% skuteczność.
Jednocześnie stanowczo zabraniamy studentom terapii i coachingu prowokatywnego korzystanie z cytatów z DR Housa do celów edukacyjnych. Po pierwsze. Uważamy, że Frank ściemniał gdy opowiadał, że klient nie jest psychologicznie kruchy. Wiadomo, wiek ma swoje prawa, on po prostu zapominał. Jeśli jesteś naszym klientem możesz być pewien, że my otoczymy cię czułą coachowską troską i życzliwością, będziemy niczym Najlepszy tatuś świata i Najbardziej troskliwa mama. Zaopiekujemy się tobą i twoimi problemami jakby były nasze.
Po drugie, sednem prowokacji nie są jakieś bezczelne, ironiczne, błyskotlie teksty. To proces budowania w kliencie odpowiednich reakcji i umiejętności np. śmiania się z własnych problemów, realistycznego spojrzenia na życie, znajdywania nowych rozwiązań, budowania realnej asertywności.
W żadnym przypadku nie powinniśmy korzystać z tak bezczelnego, szczerego podejścia. Patrz punkt pierwszy: Klienci są zbyt krusi i prawda mogłaby sprawić, że się rozpadną, albo jeszcze coś gorszego: zmienią swoje postępowanie i terapeuci stracą dojne krowy.
A zatem trzymajcie się od tych cytatów z daleka. Ani Frank Farrelly, Ani Nick Kemp, Ani Jaap Hollander nic o nich nie wspominali, a przecież inicjatywa i spontaniczność, otwartość są przeciwieństwem Coachingu Prowokatywnego. My stawiamy na procedury i zapamiętane formułki, to daje bezpieczny świat w którym coach może się schronić przed brutalnością ludzi władzy i ich problemów.
Choć House skwitowałby to tak:
* Tak, ale jak mawiał filozof Jagger: „Nie zawsze możesz dostać to, czego chcesz”.
* A, i znalazłam tego filozofa i okazało się, że jeśli czasami spróbujesz, możesz znaleźć to, czego ci potrzeba.
Piotr Jaczewski